.

Medyatava Özel

Hürriyet gazetesi muhabiri İsmail Saymaz'ın dün Hürriyet'te yayınlanan FETÖ mensuplarının kullandığı haberleşme programı "ByLock" haberi nedeniyle, gazetesine soruşturma açıldığı ve ifadesi alınacağı öne sürüldü.

Sabah gazetesinin iddiasına göre; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı vekili İsmail Uçar'ın talimatıyla başlatılan soruşturma kapsamında, gazetenin sorumlu müdürü ve haberde imzası bulunan muhabirinin ifadelerine başvurulacak. Terör örgütü suçlar bünyesinde başlatılan soruşturmanın konusu ise ‘delil karartma’ ve ‘teröre yardım’...

Saymaz'ın ByLock’un patentini elinde bulunduran David Keynes'le New York'ta yaptığı görüşmeyi içeren haber dün yayınlanır yayınlanmaz iktidara yakın gazeteciler tarafından gün boyunca eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Bugün de devam eden eleştirilerin ardından soruşturma başlatıldığı yönünde iddialar ortaya atıldı.

Peki Saymaz soruşturmayı ve suçlamaları nasıl değerlendiriyor? Hürriyet muhabiri Medyatava'ya konuştu...

MT: Soruşturma açıldığından nasıl haberdar oldunuz, suçlamalara ne yanıt vereceksiniz?

İsmail Saymaz: "Ben de haberlerden öğrendim. Soruşturma açılıp açılmadığını teyit edemedim henüz. Elime yasal bir evrak da ulaşmadı. Ancak havuz medyasındaki eleştirilerin basıncı sonucu bu soruşturmanın açıldığını düşünüyorum. Çünkü sabahtan yapılmış bir habere niye gece yarısı soruşturma açıldığı söylensin ki… Bu kadar önemli bir şüphe taşıyorsa soruşturma sabahtan başlatılırdı. Akşamı ya da ertesi günü beklemezlerdi.

Biz bu haberi sadece ByLock ile FETÖ arasındaki kuvvetli delil olarak gördük ve bu amaçla yaptık. Bu haberin işlevi budur. Türkiye’de herkesin tartıştığı ve tutuklanmalara yol açan ByLock’un sahibi olarak görünen kişiyi bulup onunla görüştük. Onun anlatımlarından da yola çıkarak ByLock ve FETÖ arasındaki bağı ortaya koyduk. Şimdi de kanıt sunduk diye suçlanıyoruz. İnanılır gibi değil!"

 

Canan Kaya / Medyatava

canankaya@medyatava.com

Sayfa Derleme Süresi: 0.0507 saniye