Dünyayı sarsan siber saldırıyı durduran gencin kimliği ortaya çıktı

Türkiye dahil tüm dünyayı kasıp kavuran siber saldırıyı durduran 22 yaşındaki gencin kimliği deşifre oldu.

Dünyayı sarsan siber saldırıyı durduran gencin kimliği ortaya çıktı

İngiliz Daily Mail gazetesi, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 150’yi aşkın ülkeyi etkileyen WannaCry adlı virüsü durdurmayı başaran gencin Marcuh Hutchins olduğunu yazdı.

Beklenen ikinci saldırıyı durdurmak için hükümet ajanlarıyla çalıştığını açıklayan Hutchins, kimliğinin ortaya çıkmasının ardından iş tekliflerine boğulduğunu ifade etti.

İngiltere’de yaşayan Hutchins, virüsün bağlandığı bir alan adını satın alarak farkın olmadan fidye yazılımının yayılmasını önledi ve dünya çapında 100 bini aşkın bilgisayarı kurtardı.

Bu sabah için beklenen yeni saldırılara karşı devlete bağlı Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’yle çalışan İngiliz genç, ABD merkezli Kryptos Logic firmasındaki işini bırakma gibi bir planı olmadığını söyledi.

Patronları tarafından bu cesurca çabaları için Los Angeles gezisiyle ödüllendirilen Hutchins, kimliğinin deşifre olmasının arından, hacker’ların intikam saldırılarına maruz kalmaktan korkuyor.

İş bulduğu için üniversiteye gitmediğini ve okuldan pek haz etmediğini söyleyen Hutchins, “Gelecekte birileri öç almak isteyebilir. Saniyeler içinde kimliğimi bulabilirler. Nerede yaşadığımız öğrenirlerse, her şeyi yapabilirler” dedi.

Son üç günde sadece 5 saat uyuduğunu belirten Hutchins, fidye yazılımının zaafını ararken, hacker’lar tarafından virüsün içine gömülen ve işler kontrolden çıktığında virüsün yayılmasını durduran “acil anahtarı”nı bulmuştu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYIN...

Sayfa Derleme Süresi: 1.5552 saniye