Gazeteci Oğuz Güven tahliye edildi!

Son DakikaCumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Güven hakkında tahliye kararı verildi.

Gazeteci Oğuz Güven tahliye edildi!

Cumhuriyet Gazetesi internet sitesi Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven hakkında tahliye kararı verildi.

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper'in trafik kazasında ölümüne ilişkin Cumhuriyet Gazetesi'nin Twitter hesabında yapılan paylaşım gerekçe gösterilerek gözaltına alınan ve çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi internet sitesi Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven tahliye edildi.

15 Mayıs 2017 tarihinde tutuklanan Güven hakkında iddianame 'terör örgütü propagandası yapmak'' ve "terör örgütünün yayınlarını basmak ve yayınlamak" suçlarından 10,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı.

'Kaçma şüphesinin bulunmaması'

İddianamenin gönderildiği İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi iddianamenin kabulüne karar verdi. İddianamenin kabulü ile birlikte Güven’in tahliyesine karar veren mahkeme tahliye gerekçesi olarak ise, “Güven’in üzerine atılı suçun niteliği, sanığın olay sürecine ve soruşturma sürecine yaklaşımı, öngörülen ceza miktarı, tutuklu kaldığı süre, kaçma şüphesinin bulunmayışı, iş ve ikamet durumu dikkate alınarak sanığın iş bu suçtan tahliyesine” ifadeleri kullanıldı. Tensip kararı ile birlikte duruşmanın da 14 Eylül 2017 yapılmasına karar verildi.

Sayfa Derleme Süresi: 2.4778 saniye